Rosja - projekt traktatu (anty)pandemicznego - informacje

* Materiał został opracowany przez dr hab. Olgę Nadskakułę-Kaczmarczyk
** Artykuł będzie aktualizowany w razie kolejnych napływów informacji 


W czasie trwania nadzwyczajnej sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2021 roku w Genewie, na stronie rosyjskiej agencji informacyjnej www.regnum.ru pojawiły się dwa artykuły o alarmujących tytułach, wskazujące na zagrożenia płynące z podpisania przez państwa tzw. traktatu pandemicznego.

„Traktat pandemiczny” WHO może ograniczyć prawa człowieka / Пандемическое соглашение ВОЗ может ограничить права человека https://regnum.ru/news/polit/3436077.html

„Traktat pandemiczny” WHO dla całego świata: interwencja i dyktatura / «Пандемическое соглашение» ВОЗ для всего мира: интервенция и диктатура https://regnum.ru/news/3438408.html 


O ile pierwszy,  odredakcyjny  artykuł skrótowo przedstawia najważniejsze punkty tzw. traktatu pandemicznego o tyle Autorka drugiego artykułu (z 1 grudnia 2021), Angelina Poteryaiko próbuje zinterpretować i określić zagrożenia jakie może nieść ze sobą podpisanie międzynarodowej umowy, konwencji, lub innego międzynarodowego instrumentu o Zapobieganiu i Kontroli Przyszłych Pandemii (tzw. Traktatu Pandemicznego) omawianego podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w dniach 29 listopad – 1 grudzień 2021. W myśl umowy/traktatu, WHO ma stać się jedyną organizacją na świecie, która będzie miała prawo ogłosić początek kolejnej „pandemii”. Traktat będzie prawnie wiążący dla państw, które go ratyfikują. To co wydaje się niebezpieczne i na co Autorka zwraca uwagę to fakt, iż tzw. traktat pandemiczny zlikwiduje wyższość stosowania praw człowieka w sytuacjach nadzwyczajnych (a taką sytuacją będzie pandemia). Środki ograniczające korzystanie z praw człowieka mają mieć zastosowanie w odpowiedzi na „zaistnienie stanu wyjątkowego zagrażającego życiu narodu”. Niewykluczone, że w ramach porozumienia organizacje pozarządowe, instytucje finansowe, fundacje i inne nieokreślone struktury będą mogły, na równi z państwami, uczestniczyć w tworzeniu prawa międzynarodowego. Autorka tekstu wskazuje również na kontrowersyjny zapis traktatu pandemicznego, który przewiduje, iż kraje sygnatariusze „traktatu pandemicznego” będą zobowiązane do zwracania się o pomoc zewnętrzną, jeśli same nie poradzą sobie z „pandemią”. Bardzo jednoznacznie stwierdza to tzw. przewodnik po pandemii:

paragraf 18: po drugie, traktat mógłby zawierać postanowienia dotyczące wzajemnej pomocy, co często znajduje zastosowanie w prawie międzynarodowym, w tym w sytuacjach nadzwyczajnych; obejmowałoby to prawo (w niektórych opiniach prawnych nawet obowiązek) strony [traktatu] do zwrócenia się o pomoc w czasie kryzysu, gdy szkody spowodowane przez pandemię znacznie przekraczają możliwości danego kraju, by je (owe szkody) zniwelować. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

EGCG z zielonej herbaty oraz forsycja - naturalne leki - leczą a także zapobiegają C19!

Walka z rakiem: GRAVIOLA zawiera aż 74 składników przeciwnowotworowych! 'Turboraki... cz. II'

Brak dowodów - czyli brak jakichkolwiek badań